Haberler
Haberler

Yeni Website Arayüzümüzle Karşınızdayız!

  Yeni Website Arayüzümüzle Karşınızdayız! devamıİyotlu Tuzun Yararları

  Vücudumuza yiyecekler ve içtiğimiz su ile aldığımız iyot, yaşam için çok önemli minerallerden birisidir. Günlük iyot ihtiyacının % 90'ı gıdalardan, %10'u içme suyundan karşılanır. devamıTuz kısıtlaması tiroide davetiye çıkarıyor!

  İyot, tiroit hormonunun sentezi için çok gereklidir, en kolay yoldan da tuzla alınır. İyotlu tuz kullanımı tiroit kanserinden ve guatrdan korunmada önemlidir. Tuz kısıtlamasına yönelik kampanyalar isedevamıHangi Tuz’u tüketmeliyiz ? Doğal olanı mı, rafine edilmiş sofra tuzunu mu?

  Son zamanlarda bu konuyla ilgili yapılan çeşitli açıklamalar ve yazılan yazılar toplumdaki bireyleri düşündüren tarzda. Madem doğal tuz olan “kaya tuzu” ya da “himalaya tuzu” bu kadar sağlıklı ve ihtiyacımız olan minerallerin çoğunu içeriyor öyleyse nedendevamıİnsanoğlu, tuzla ne zaman tanıştı ?

  O bir yaşam kaynağı içerdiği minerallerden ötürü. Ancak yaşamın sonu olabilecek kadar da dikkatli tüketilmesi gereken ve “toksik olan dozdur” teriminin çok yakıştığı, zehir mi yoksa panzehir devamıTuzun Vücudumuzdaki Görevleri Nelerdir ?

  Sodyum klorür (NaCl) olarak tanımlanan tuz (sofra tuzu), tarih boyunca en önemli tatlandırıcı ve koruyucu madde olarak kullanılmıştır. devamıYemeğe tuz atılma sebebi nedir ?

  Tuzsuz bir yemek kimsenin tat zevkine hitap etmez.Dumanı üzerinde tüten bir çorbayı ya da patates kızartmasını tuzsuz yemekle tuzlu yemek arasında lezzet bakımından büyük fark vardır.devamıTuz Gölü'ndeki 'kızıllığın' sırrı çözüldü

  Buz mavisi rengiyle bilinen Tuz Gölü’nün güneybatı kıyılarının kızıl renge boyanmasının nedenini araştıran bilim adamları, renk değişikliğine toplu iğne ucunun binde biri büyüklüğündeki ”dunaliella salina” adı verilen bir tür su yosununun (alg) neden oldudevamı