Haberler
Haberler / İnsanoğlu, tuzla ne zaman tanıştı ?

İnsanoğlu, tuzla ne zaman tanıştı ?


 

Tuz…
 
O bir yaşam kaynağı  içerdiği minerallerden ötürü. Ancak  yaşamın sonu olabilecek kadar da dikkatli tüketilmesi gereken  ve  “toksik olan dozdur” teriminin çok yakıştığı,  zehir  mi yoksa  panzehir  mi ikileminde kalmış bir mineral aynı zamanda.
 
 
Tuz, yaşamsal öneminden ötürü çok iyi bilinen ve günlük olarak sık kullanılan bir mineral yaşamımızda. Doğadan üretildiği şekliyle rengi gri, sarı, kırmızı hatta mavi ve yeşil olabilir. Saf halde iken ise renksizdir. Tuz’un tarihine baktığımızda binlerce farklı kullanım alanı olduğunu, medeniyetler arasında tuz savaşları yapıldığını, tuza hâkim toplumların gelişip zenginleştiğini görebiliriz. İnsanın tuzla tanışması oldukça eskiye, M.Ö. 10000 yılına kadar gidiyor.
 
Ülkemizde de tuz üretimi oldukça eskilere uzanır. Yaklaşık 1000 yıldan beri işletildiği düşülen tuz yataklarımız vardır. Tuz çağlar boyunca Anadolumuz’da da o kadar önemli olmuştur ki; Tuzla, Tuzköy, Tuzluca gibi adıyla  anılan pek çok yerleşim birimi bulunmaktadır.
Tuz doğada sıvı ve katı olarak bulunmaktadır. Türkiye’de ve dünyada tuz Deniz, Kaya, Kaynak ve göl olmak üzere dört şekilde çıkartılmaktadır.


( 2142 Okunma )