Haberler
Haberler / Hangi Tuz’u tüketmeliyiz ? Doğal olanı mı, rafine edilmiş sofra tuzunu mu?

Hangi Tuz’u tüketmeliyiz ? Doğal olanı mı, rafine edilmiş sofra tuzunu mu?


 

 
Son zamanlarda bu konuyla ilgili yapılan çeşitli açıklamalar ve yazılan yazılar toplumdaki bireyleri düşündüren tarzda. Madem doğal tuz olan “kaya tuzu” ya da “himalaya tuzu” bu kadar sağlıklı ve ihtiyacımız olan minerallerin çoğunu içeriyor öyleyse neden rafine edilmiş yani işlenmiş “sofra tuzu” (Na Cl)  kullanıyoruz?
 
Bu sorunun cevabını birkaç maddeyle cevaplandırabiliriz:
Kaya tuzu üretiminin ülkemizde sıhhî koşullarda yapılıp yapılmadığını tam olarak bilemiyoruz. Hijyenik koşullarda üretim yapan firmaların tuzlarını elbette tüketebiliriz ancak bilinen bir gerçek var ki o da ülkemizde “iyot” yetersizliği olduğu.  Türkiye’de rafine edilmiş tuzlara iyot eklenme zorunluluğu vardır ve bireylere iyotlu tuz tüketimi önerilmektedir.
 
Deniz tuzu konusu ise yine” iyot” minerali ile ilişkilendirilebilir. Etrafımızı çevreleyen ve tuz üretimi yapılan denizlerimiz “iyot” mineralinden son derece fakirdir. O yüzden tuzun işlenerek iyot eklenmesi kaçınılmazdır.
 
Himalaya tuzunun 84 değişik mineral içermesinin sağlıkla ilişkisini değerlendirecek olursak bu tuz sağlıklıdır diyerek herkese öneremeyiz. İçeriğindeki minerallerin birbiriyle farklı etkileşimleri olabilir ve bazı bireylerde farklı yan etkiler ortaya çıkarabilir. Bilindiği üzere çeşitli hastalıklarda bazı minerallerin kısıtlanması söz konusu olabilmektedir.
 
Dolayısıyla güvenilir olarak tüketebileceğimiz tuz çeşidi ülkemiz koşullarında “sofra tuzu (NaCl)” dur.


( 2759 Okunma )